وبلاگ کاربردپذیری

و آنگاه کاربرد‌پذیری اختراع شد...

26 خرداد 1391 By In کاربردپذیری
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

قدمت مبحث کاربردپذیری (Usability) به زمان انسان‌های غار‌نشین بر می‌گردد، انسان‌های غار‌نشین دریافتند که بایستی برای زنده ماندن و زندگی بهتر ابزارهایی را ساخته و استفاده کنند، این موضوع از زمان اختراع آتش و فلزات شدت بیشتری پیدا نمود. یک نکته مهم آن است که انسان با اشیائی که می‌سازد و استفاده می‌کند و یا در پیرامون خود می‌بیند تعامل برقرار می‌کند. اشیائی که سطح کاربرد‌پذیری یا قابلیت استفاده مناسبی در این تعاملات ندارند به ‌زودی توجه و اقبال مخاطبان و کاربران خود را از دست خواهند داد.

انسان‌ها با سعی و خطا و یا مطالعات یاد گرفتند که چگونه ابزارهای کاربردپذیر‌تری بسازند چرا که کاربردپذیری به نوعی به بقاء  و کسب وکارشان گره خورده بود. در طول زمان و با توسعه دانش و تحقیقات به خصوص توسعه تولیدات صنعتی، فراگیر و رقابتی؛ موضوع کاربردپذیری مهم‌تر شد و بسیاری از تولیدات صنعتی که نمی‌توانستند با مصرف کننده تعامل مناسبی بر‌قرار و نیازهای او را پاسخ دهند و نحوه استفاده و یادگیری و کاربری دشواری داشتند از صفحه رقابت بازار حذف می‌شدند. کیفیت پایین در کاربردپذیری باعث هزینه‌های پشتیبانی و نگهداری بالایی شده و در بسیاری موارد نیز خطر ساز می‌شود و این موضوع متخصصان را بر آن داشت که به تحقیقات بیشتری در این خصوص پرداخته و مبانی علمی و فنی آن را تدوین نمایند..

خواندن 600 دفعه آخرین ویرایش در جمعه, 17 بهمن 1393 ساعت 03:11
محتوای بیشتر در این بخش: « کاربرد‌پذیری در وب دولتی
  WEBNEGAR TV  

مرام نامه وب نگار

«وب نگار حقوق مشتریان خود را محترم می شمارد، ما در مورد توصیف ویژگی های محصولات خود کاملا شفاف عمل می نماییم، اصالت کالا و خدمات ما شفاف بیان می گردد. در اجرای تعهداتمان کوشا و دقیق هستیم. به مسئولیت اجتماعی مان توجه داریم. در حفظ اسرار مشتری کوشا هستیم»