26 خرداد 1391 In کاربردپذیری

قدمت مبحث کاربردپذیری (Usability) به زمان انسان‌های غار‌نشین بر می‌گردد، انسان‌های غار‌نشین دریافتند که بایستی برای زنده ماندن و زندگی بهتر ابزارهایی را ساخته و استفاده کنند، این موضوع از زمان اختراع آتش و فلزات شدت بیشتری پیدا نمود. یک نکته مهم آن است که انسان با اشیائی که می‌سازد و استفاده می‌کند و یا در پیرامون خود می‌بیند تعامل برقرار می‌کند. اشیائی که سطح کاربرد‌پذیری یا قابلیت استفاده مناسبی در این تعاملات ندارند به ‌زودی توجه و اقبال مخاطبان و کاربران خود را از دست خواهند داد.

26 خرداد 1391 In کاربردپذیری

با ظهور فناوری‌های نوین مانند وب و انتقال بسیاری از کسب و کارها به محیط‌های برخط، تجارت و بقای سازمان‌ها و کسب ‌وکارشان به تعامل با محیط وب وابسته شده است، عدم کاربردپذیری (Usability) در محصولات و کسب و کارها و خدمات وب می‌تواند شامل افزایش هزینه‌های رفع مشکلات، تماس‌های تلفنی مکرر یا مراجعات حضوری مشتریان، افزایش بار ترافیک پهنای باند شبکه و هزینه نگهداری و تعمیرات تجهیزات و استهلاک آن‌ها، هزینه‌های دشواری یا تکرار آموزش کاربران، در نهایت مواجهه با مخاطبان ناراضی و تأثیر بر اعتبار و وجهه سازمان باشد. کاربردپذیری از شرایط لازم برای زنده ماندن در وب است، اگر یک وب‌گاه برای استفاده دشوار باشد، مردم آن‌را ترک می‌کنند. 

اگر صفحه اصلی وب‌گاه نتواند به روشنی بیان آنچه که شرکت ارائه می‌دهد و کاربران می‌توانند بر روی وب‌گاه انجام دهد یا اگر اطلاعات یک وب‌گاه به سختی خوانده شده یا فهمیده شود و یا جواب سؤال‌های کلیدی کاربران را نداشته باشد، کاربران را آن را ترک می‌کنند. کارشناسان معتقدند که هزینه بازگرداندن یک مخاطب ناراضی و اصلاح ذهنیت وی ده‌ها برابر هزینه بیشتری از جذب وی برای اولین بار خواهد داشت و به قول نیلسن آن هم فقط به خاطر نیافتن به موقع چیزی که لازم داشته است!.

  WEBNEGAR TV  

مرام نامه وب نگار

«وب نگار حقوق مشتریان خود را محترم می شمارد، ما در مورد توصیف ویژگی های محصولات خود کاملا شفاف عمل می نماییم، اصالت کالا و خدمات ما شفاف بیان می گردد. در اجرای تعهداتمان کوشا و دقیق هستیم. به مسئولیت اجتماعی مان توجه داریم. در حفظ اسرار مشتری کوشا هستیم»